Karolina Cicha & Elżbieta Rojek „Jeden – wiele”

(2018, dystrybucja: Universal Music Polska)

karolinacicha.eu*: Jest to materiał bliski stylistycznie muzyce folkowej, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów etnicznych […], z muzyką czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu.
Obrzędowość znana z twórczości Dead Can Dance i muzyka Orientu. Siłę rażenia potęguje bogactwo języków: rosyjski, polski, staroniemiecki, cerkiewnosłowiański, farsi, arabski, greka, jidysz, esperanto, łacina, hebrajski. Na początku padły też nazwy Kapela Ze Wsi Warszawa i The Ukrainians (po lekturze Retromanii czuję potrzebę tłumaczenia się – od skojarzeń nie potrafię się uwolnić), ale nie wytrzymały próby czasu. Chociaż mógłbym się uprzeć i napisać, że te grupy z Jeden – wiele łączy miejsce.
karolinacicha.eu*: […] to zbiór najradośniejszych i najjaśniejszych pieśni, które można usłyszeć w świątyniach na Podlasiu, gdzie od wieków współegzystują obok siebie różne religijne tradycje. Karolina Cicha**: To moje Podlasie mnie niesamowicie inspiruje cały czas. […] Zawsze […] mnie korciło, żeby pójść jeszcze głębiej, w […] duchowość tego pogranicza naszego.
Piętnaście utworów, prawie pięćdziesiąt minut muzyki. Obok siebie między innymi: Strannikprawosławna pieśń pielgrzymkowa, O Tiebie radujetsiaMaryjna pieśń staroobrzędowców, Al-FatihaNajczęściej odmawiana modlitwa muzułmańska, Sznirele pereletradycyjna mesjańska pieśń żydowska i zaczerpnięte z BibliiExomologiste, Psalm 136 i Gloria.
Karolina Cicha**: […] muzyka jest takim językiem, który jest w stanie połączyć […] różnice doktrynalne, które my słyszymy w słowach, które znamy […] z kodeksów, […] niekiedy z różnic obyczajów […]. I to jest po prostu cudowność muzyki […].
Karolina Cicha (śpiew, akordeon, fortepian, looper, sampler perkusyjny), Elżbieta Rojek (śpiew, harmonium), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, kemancze, idel płocka, suka biłgorajska, kobyz), Mateusz Szemraj (ud, rubab) i Patrycja Napierała (instrumenty perkusyjne) – stworzyli dzieło, które dla wielu z nas może być zaczątkiem ekumenicznego postrzegania świata.

* http://karolinacicha.eu/sklep/jeden-wiele-2018/ – tutaj też dostępne tłumaczenia tekstów (wynotowane 28.12.2018 roku)
** Audycja Folk Off z 26.12.2018 roku w radiowej Czwórce: https://www.polskieradio.pl/10/214/Artykul/2237731 (wynotowane 28.12.2018 roku)