Ariadna Piepiórka, zegary, Ania z Zielonego Wzgórza…

„Czytaj, na zdrowie!”, Wybryku Kultury z dopiskiem „Kolektywne działania przyszłością nie tylko kultury” odsłona pierwsza.

Sympatyczna, skromna, cicha i uśmiechnięta. Nauczycielka języka polskiego. Autorka książek O księżycu z komina domu na wzgórzu (w tym roku nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego) oraz Horologium. Czyli dom niezwykłych zegarów. Bohaterka pierwszego z trzech planowanych spotkań w ramach Wybryku Kultury Czytaj, na zdrowie!, zorganizowanego w bardzo nadającej się na tego typu inicjatywy sali w strzelneńskim Centrum Terapii Animus.
Ariadna Piepiórka. Autorka książek dla młodszych czytelników: Nie wykluczam literatury dla dorosłych, ale na razie wolałabym się zająć książkami dla dzieci, bo… lepiej się w nich czuję. Fanka Ani z Zielonego Wzgórza: Ona zawsze… Zachęcała mnie jej postawa. I rozgadanie. Zawsze chciałam taka być. Z natury nie jestem gadatliwą osobą, więc może troszkę jej zazdrościłam. Ale też to jej podejście, ta wyobraźnia przede wszystkim, bo bardzo zawsze podziwiałam jej wyobraźnię, to że potrafiła sobie tak wszystko poukładać. Życie ułożyło jej się na początku szczególnie źle, ale wszystko swoją wyobraźnią potrafiła jakoś przemienić na dobre. Czytelnikom chce uświadomić, że właśnie tak można: Na pewno chciałam przekazać, że bez względu na to jak źle nam się życie może ułożyć, to wszystko może się zmienić i dużo zależy od naszego podejścia, bo my sami też mamy wpływ na to jak się czujemy. I nawet kiedy zdarza nam się coś przykrego, to możemy poszukać wesołych chwil, które też nas spotykają i obrócić ten smutek w radość. Chciałam przekazać też to, żeby nie oceniać ludzi od razu, po pierwszym wrażeniu, ale żeby poznać ich lepiej. Marzy o… O tym, żeby nigdy nie skończyły mi się pomysły na książki, ha, ha.
Wszystkie spotkania są organizowane przez Grupę Na Poczekaniu i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, a zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. To w Animusie zgromadziło całkiem liczną publiczność, głównie za sprawą grup z dwóch placówek działających na terenie powiatu mogileńskiego. Było podzielone na dwie części. Po rozmowie z pisarką – zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży. Można się było pobrudzić, a w resztę sobotniego popołudnia dwudziestego pierwszego dnia września wejść – jak na dom niezwykłych zegarów przystało – między innymi z własnoręcznie wykonanym zegarem.